вівторок, 13 грудня 2016 р.

Як зробити теплий і легкий вулик ПРОСТО і ДЕШЕВО?


Вулики та пусті
корпуси з рамками
"в роботі"
     Нарешті дійшли руки, щоб зробити відео виготовлення багатокорпусного вулика на 145 мм рамку.  
Бджоловидаляч та надставка
для брускового меду
Це перша частина, де показано, як просто виробити корпуси. Матеріял - екструдійований пінополістерол завтовшки 50 мм. Планую надалі зробити ще відео, де викласти технологію виготовлення дашка, донця, бджоловидаляча та надставки під БРУСКОВИЙ МЕД. (Що таке БРУСКОВИЙ МЕД дивіться тут :
 ).
     На збірку одного корпусу треба стільки ж хвилин, як і на відео, але перед цим треба ще виготовити заготовки стінок корпусу та рейок під плечики рамок. Виготовлення заготовок для стінок - окрема тема. Як буду робити нові корпуси взимку - зніму відео. Я їх роблю на саморобній циркулярці. Насправді, після налагодження технології все робиться дуже швидко, просто і в будь-якій кількості. Рейки, щоб не морочиться - замовляю. Розміри - 372х12х3. 

Готовий корпус вулика
 На вулик треба, як мінімум - п'ять таких корпусів. Але тоді при сильному та довгому взятку (у нас, зазвичай, сонях) треба корпуси вихоплювати, відкачувати і ставити знов. Краще робити 7 корпусів + 1-2 про всяк випадок (а всяк випадок починається восени, коли треба десь зберігати сушняк).
Недоліки таких вуликів :
  1. Відразу кажуть - погризуть бджоли. В мене вулики працюють вже рік. Поки "розширили" тільки в одному вулику льоток, коли при кочівлі забув вулик із закритим льотком на пасіці на 4 дні ☺ . На початку я зробив перший вулик без фальців, але коли виготовив - побачив, що між корпусами просвічує сонечко, а це шлях до того, що погризуть або запрополісують. Фальці та сітка на донці - методи протидії тому, щоб бджоли гризли пінопласт.
  2. Вдариться, розвалиться і т.д. Поки були тільки придавлені фальці, коли пару разів впускав корпуси з медом. А фальці - не критично, хоча і не естетично. Клей тримає міцно, навіть під навантаженням повномедних 10 рамок.
  3. Давляться бджоли на фальцях. Так, це дійсно додає роботи. Приходиться кожен раз з димарем працювати, щоб бджіл заганяти в середину.
  4. Мишва та птахи взимку. Поки все було спокійно - нічого не скажу. Можливо тому, що коти у дворі, а пасіку забираю восени додому? 
Тепер переваги :
Все що треба
  1. Легкість ! На скільки легше працювати з вуликами з пінопласту! Особливо після кочівель у лежаках. Хто не спробував - той не зрозуміє! І робота з корпусами при перегляді, і вантажні роботи при кочівлі, і робота по відкачці меду...
  2. Дешевизна ! Собівартість в рази менша ніж дерева або пінополіуретану. Якщо трапиться щось із корпусом - взимку зробити новий і все !
  3. Простота у виготовленні ! Вулики з ППС - це вулики для промислової пасіки. Тут головне - технологічність, як у виготовленні, так і в роботі. Естетичність тут не потрібна, хоча пофарбовані вулики й виглядають привабливо. (В мене на першому фото облізла фарба на корпусах, які я пофарбував залишками водоемульсійонки для ВНУТРІШНІХ робіт).
  4. Збір монофлорного меду. Ці вулики дозволяють збирати монофлорний мед. У цьому році (2016) в травні була дощова і холодна погода. 25/05/2016 у вуликах було сухо, весь мед з садків з'їли, збирався починати підгодівлю цукром. Але потім різко потеплішало і почала квітнути акація. За тиждень бджоли зібрали та запечатали по корпусу акацієвого меду. 
  5. Біологічний простір
    між рамками
  6. Швидкий розвиток бджіл навесні, відсутність викучувань в запекле літо та зимівля без утеплень. Все ж таки 50 мм пінопласту взимку, у весняні приморозки і похолодання та літню посуху даються взнаки!

     Ось і саме відео :


Якщо є питання - радий буду відповісти.

електронна скринька 
olenaigor83@gmail.com

Наш YouTube-канал 

Ми в 

3 коментарі:

  1. 1. Не уловил разницу между пенополиуретаном и пенополистиролом. Что реально по весу сильно различаются?
    2. Клей при изготовлении ульев какой?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Корпуса из ППУ, ППС или ЭППС одинаковой плотности и размеров имеют одинаковый вес.

      Видалити
  2. Підозрюю, що за хімічним складом. мабуть, нічим. Пінополіуретановими вуликами самі бджоляри виготовителі називають. вулики, які виготовлені у прес-формах, у які засипають, чи заливають (не робив, не знаю) два реактива. які потім вспінюються. Його щілність, порівняно із вуликами пінополістирольними відчутно вище - до 100 кг/м3. Вулики з пінополістеролу роблять з готових листів, яку продаються, ЙОго щільність (для кольорового ЕППС ) до 35 кг/м3. Як на мене, цього достатньо. Я просто найбільш вразливі частини власного вулика (донце - повністю, а дошок - армую) роблю з деревини. :-)

    ВідповістиВидалити